SimScape Kütüphaneleri

  2148
  0

  Matlab & Simulink programını kullanarak çoğu zaman fiziksel modellemeler yapıp, kullandığımız veya kullanacağımız sistemlerin frekans veya zaman alanında çeşitli girdilere göre  cevaplarını inceleyebiliyoruz. Bu modellemeleri yaparken Simulink yada Matlab’in temel kütüphanelerini kullanırsak ,özellikle karmaşık sistemlerin benzetimini yaparken epey zorlanabiliriz. Simulink altında bulunan Simscape kütüphanesini kullanırsak işimizi kolaylaşacaktır.

  Simscape altında mekanik,elektrik,hidrolik,termal vb. fiziksel sistemler için kütüphaneler mevcut. Bu kütüphaneler yardımı ile kendi fiziksel sistemimizi kolayca modellenebilmektedir. Motor,pompa,diferansiyel,planet dişli, dc motor,lastik vb. bir çok hazır eleman sayesinde hızlı bir şekilde karmaşık sistemleri modelleyip istediğimiz girdilere göre frekans ve zaman alanında cevabını inceleyebiliriz.

  69967_wl_Simscape_fig2_wl

  Eğer kütüphane altında kendi sisteminize ait bir  alt komponenti bulamazsanız , kütüphanenin kendine özgü formatını kullanarak , kendi kütüphanesini oluşturabiliriz. Object-oriented bir dil yapısına sahip olan Simscape dili ile, sistemlerinizi  yani fiziksel sistemin sahip olduğu diferansiyel denklemleri bu dilde yazabilir ve her hangi bir projede bu oluşturduğunuz  komponenti kullanabilirsiniz. Bu konu ile ilgili 2 örneği aşağıda bulabilirsiniz.

  Elektronik örnek

  Hidrolik örnek

  69968_wl_Simscape_fig3_wl

  Kütüphaneleri daha iyi anlayabilmek için alttaki videoları izleyebilirsiniz.

  1. Fiziksel Modelleme
  2. Simscapen Dilini Kullanarak Fiziksel Modelleme
  3. Gerçek Zamanli Simulasyon Gerçekleştirme
  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Bildir
  guest

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments