Ana Sayfa Programlar Amesim AMESim

AMESim

2331
0

Isimini Adaptive Modeling Environment for Simulation kelimelerinin kısaltılmasından alan Amesim programı  farklı alanlardaki fiziksel sistemlerin tek bir yazılım altında modellenebilmesini sağlayan bir simulasyon aracıdır. 1987 yılında Claude Bernard Universitesinden Dr. Michel Lebrun tarafından (Imagine S.A şirketi altında) geliştirilmeye başlanmıştır. Yazılım, 2007 yılında LMS firması tarafından satın alınmıştır. 2012 yılında LMS firmasının Siemens tarafından satın alınması ile yazılım Siemens bünyesinde geliştirilmeye devam ettirilmektedir.

Amesim programını kabaca Matlab-Simulink programına benzetebiliriz. Kütüphaneleri altında bulunan farklı fiziksel alanlardaki elemanları Bond Graph teorisini kullanarak birbiri ile etkileşim halinde çözebilmektedir click for more info.

Modelleme aşaması 4 aşamadan oluşmatadır. Bunlar;

  • Sketch Modu: Farklı fizksel elemaların birbirine bağlanması
  • Submodel Modu: Fiziksel elemanların alt modellerinin seçilmesi
  • Parametre Modu: Alt modellerin parametrelerinin girilmesi
  • Koşturma Modu: Kurulan modelin koşturulması ve sonuçlarının incelenmesi

AMESim_analizsimulasyoncom

Amesim içerisinde doğrulanmış 38 adet kütüphane bulunmaktadır. Mühendislik çözümlerinde kullanılmak üzere kütüphanelerden bazıları aşağıdaki gibi sıralanabilir

  • Kontrol: Sinyal, Kontrol ve Gözlem
  • Elektromekanik: Temel Elektrik, Elektromekanikl, Elektrik Motorları & Sürücüler
  • Akışkan: Hidrolik, Hidrolik Bileşen Dizaynı, Hidrolik Direnç, Dolum, Pnömatik, Pnömatik Bileşen   Dizaynı, Gaz Karışımı, Nemli Hava
  • İçten Yanmalı Motor: IFP-Sürüş, IFP-Motor, IFP-Egzos, IFP-Yanma 3D
  • Mekanik: Mekanik, Düzlemsel Mekanik, Aktarma Organları, Araç Dinamikleri
  • Termal: Termal, Termal-Hidrolik, Termal-Hidrolik Bileşen Dizaynı, Termal-Pnömatik, İki Fazlı   Akış, Havalandırma, Soğutma Sistemi, Isı Değiştiricisi Montaj Aracı.

[youtube 4VGyhsbaNdI]

Amesim kullanıcılara aktarma organları, şanzıman ve içten yanmalı motorlar, araç termal yönetimi, akışkan sistemler, yer yükleri ve uçuş kontrolü, araç sistem dinamiği, enerji ve elektromekanik sistemler için multi-domain simülasyon çözümlerine doğrudan erişim imkanı sağlar. Bu çözümlerin her biri araçlar ve uygulama kütüphanelerinin belirli bir kümesini içerir ve belirli alt sistemlerin davranışlarını değerlendirmek üzere simülasyon yetenekleri sunmaya odaklanmıştır.

Örneğin mühendislik ekipleri iletim sistemlerinin NVH performansı, yada içten yanmalı motorlar için ince ayar yapılmış hava yönetimi ve ECU kalibrasyonu analizi ve optimizasyonu yapabilirler. LMS Imagine.Lab AMESim ile sistemler birbirinden bağımsız olarak incelenebilir, ancak LMS Imagine.Lab AMESim yazılımını benzersiz kılan şey aralarındaki etkileşimi değerlendirmek için eşsiz bir ortama alt sistemleri entegre etme imkanıdır.

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments