Ana Sayfa Programlar Matlab & Simulink Matlab ile İyi bir Kod Yazmanın Gizli Sırrı

Matlab ile İyi bir Kod Yazmanın Gizli Sırrı

3353
0

Bugüne kadar sayısız miktarda Matlab kullanılarak yazılmış kod ile karşılaştım.  Bu kodları yazan kişilerin iyi yada kötü birer programcı olup olmadığını, Matlab içerisinde Profiler özelliğini kullanıp kullanmamasına bağlıyorum.

Matlab içerisinde herhangi bir kod yazdığınızda ve kodun bittiğini düşündüğünüz anda yapmanız gereken ilk şey Profiler’ı çalıştırarak, kodun hangi performansta çalıştığını ayrıntılı bir şekilde görmek olmalıdır. Buna pek alışık değilsek, kodu artık yazmayı bitirdim bundan sonra niye böyle bir şeye ihtiyacım var diye düşünebiliriz. Ancak emin olun ki yazmış olduğunuz kodun performansını ölçmek, zamanla kod yazma alışkanlıklarınızı değiştirecek ve daha iyi bir programcı olma konusunda sizi destekleyecektir.

Yıllardır Matlab yazılımını kullanıyorum, fakat ilk degfa Profiler özelliğini duydum diye düşünüyorsanız lütfen utanmadan yazının geri kalanını okumaya devam ediniz.

Profiler’ı açmak için Matlab arayüzünde aşağıdaki kırmızı ile işaretlenmiş butona basıyoruz.

Matlab Arayüz Profiler Açılışı

Profiler’ı çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir arayüz ile karşılaşacaksınız.

Profiler AraYüzü

Ara yüz üzerinden ‘Start Profiling’ buna ile yazmış olduğunuz kodun performansını ölçebilirsiniz. Tabi bu yazımızı okurken kolayca Profiler’ı deneyebilmeniz için aşağıdaki paylaşımış olduğumuz kodu kullanabilirsiniz.

A=rand(100,100);

h=waitbar(0,'Waiting...');
EndOfLoop=2000;

for i=1:EndOfLoop
   A=A.^2;
   waitbar(i/EndOfLoop,h);
end

delete(h);

Yukarıdaki kodu ile Profiler’ı çalıştıralım. Programın kod ile işi bittiğinde aşağıdaki bir rapor ile bize sonuçları iletir.(Not: Biz kodu TestProfilerCode.m olarak kaydettik)

Profiler Performans Raporu

Yukarıdaki performans raporunda, kod içerisindeki kullanılan tüm fonksiyonların kaç kez çağırıldığını ve fonksiyon çağırıldığında ne kadar zaman harcandığını görebiliyoruz.

Rapor içerisinde herhangi bir fonksiyona tıkladığımızda ise aşağıdaki resimde de gösterildiği gibi fonksiyona ait detaylı bir performans raporu alıyoruz.

 

Profiler Kod Görünümü

Yazdığımız kod ile ilgili yukarıda bahsedildiği gibi detaylı bir rapor alınması, performans düşüklüğüne neden olan kısımları detaylı bir şekilde incelememizi sağlayacaktır.Örneğin yukarıdaki kod içerisinde waitbar fonksiyonu kodun yavaş çalışmasına neden olan fonksiyon olduğunu görüyoruz.

Kodumuz ile ilgili performans raporu alıp, yukarıdaki gibi detaylı bir şekilde incelememiz bizim kendimizi geliştirmemiz için büyük bir fırsattır. Kendimiz ile yapacağımız bu tatlı yarış sayesinde, iyi kod yazmak için gerekli alışkanlıkları kendimize zamanla katmış olacağız.

[youtube lDPLy7MyDMY]

 

 

5 1 vote
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments