Ana Sayfa Mühendislik Simulasyon Computer Aided Engineering (CAE) NEDİR ?  

Computer Aided Engineering (CAE) NEDİR ?  

1298
0

Bir ürün tasarımcısı, ürünleri tasarlarken her zaman için en iyi çözümü bulmaya çalışır.. En iyi tasarımı yaparken ürün tasarımcısının karşılaşacağı problemler olacaktır. Örneğin ürünün malzemesini seçerken ürünü için en uygun malzemeyi seçmelidir. Peki ürün tasarımcısı en iyi ürünü ortaya çıkarırken en uygun malzemeyi nasıl seçmeli ? Veya seçtiği malzemeyi nasıl test etmeli ? CAE bu konuda tasarımcı için en büyük yardımcıdır.

Her farklı ürün için tasarımınızın başarılı olup olmayacağını belirlenmenize yardımcı olan farklı test türleri vardır. Örneğin bir elektronik cihaz tasarımcısı olduğunuzu varsayın. Tasarladığınızın elektronik cihazın yere düşme durumlarında ne kadar dayanıklı olacağını bilmeniz gerekir. Bunun için de düşürme testi uygulanır. Düşürme testinin yanı sıra çarpışma testi ve çeşitli yıkıcı testler vardır.

 

Her test  stress ile ilgili değildir. Örneğin termal soğutma testleri de vardır. Bu test elektronik cihazlar için gerekli bir testtir çünkü her zaman güç tüketirler. Cep telefonunuzu ne zaman kapattığını hatırlıyor musunuz? Eğer hatırlamıyorsanız termal soğutma testlerinin elektronik cihazlar için ne kadar önemli olduğunu anlamışsınızdır.

CAE,PROTOTİP OLUŞTURMA MALİYETİNİ DÜŞÜRMEYE NASIL YARDIM EDER ?

Yukarıda değindiğimiz 3 çeşit test bazı durumlarda yeterli olmayacaktır bu sebep ile  ürünümüzü daha da kaliteli hale getirmek için ürünümüz üzerinde daha fazla test yapmak zorunda kalacağız. Ürün tasarımcısı ürününü her test edişinde para harcamak zorunda kalacaktır. Örneğin; dayanıklılığını test edeceği zaman düşürme testini uyguladığında ürünün zarar görmesi üreticiyi maddi anlamda zorlayacaktır. Tüm bu süreci takip ettiğimizde kendimize şu soruyu sormalıyız: Ürünümüzü test ederken maddi anlamda ne kadar az zarara uğrayabiliriz? İşte günümüzde bu noktada CAE yazılımları etkin rol oynamaktadır. Ürünümüzü her seferinde gerçek hayatta test ederek maddi anlamda zarara uğramak yerine bir CAE yazılımı sayesinde parçanızı veya ürününüzü bilgisayar ortamında simüle edebilirsiniz.

CAE YAZILIMI İLE CAD YAZILIMI ARASINDAKİ FARKLAR NELERDİR ?

 CAD (Computer Aided Design) yazılımları ile üreteceğimiz ürünü 3 Boyutlu olarak tasarlarız. Bu adım üretim aşamasındaki bir ürünün ilk adımıdır. CAD yazılımları ile ürünümüzü test edemeyiz. Ürünümüzü test edebilmek için CAE (Computer Assisted Engineering) yazılımlarına ihtiyacımız vardır. Her bir adım birbirleri ile bağlantılıdır. Lakin 2 yazılım türüne ayrı ayrı bakmak zorunda kalırsak CAD tasarım içindir, CAE ise gerçek mühendislik içindir. Bazı CAD yazılımları içinde gömülü olarak bulunan test modülleri vardır ancak çoğu zaman bu test modülleri oldukça sınırlıdır ve aldığınız sonuçlar o kadar da doğru değildir. Bu nedenle profesyonel bir şekilde analiz yapmak istediğimizde CAE yazılımları en iyi seçenektir.

HANGİ SONUCA VARMALIYIZ?

Yukarıda ki yazılanlara bakılarak CAE bilgisayar destekli mühendislik anlamına gelir. Bu tür CAE yazılımları mühendislik problemlerini çözmek için Sonlu Elemanlar Analiz Yöntemini kullandığından FEA (Finite Element Analysis) olarak da bilinir. Tüm bu düşme, çarpışma, soğutma testlerini doğrudan bir CAE yazılımında gerçekleştirebilir ve maddi kaybınızı en aza indirebilirsiniz. Sonuç olarak da önemli miktarlarda para kazanırsınız ve nihai ürününüzü alırsınız.

Linkedin AnalizSimulasyon.com Grubuna Üye olmak için tıklayınız

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments