Engineering Equation Solver-EES

  22845
  10

  Matcad ve Matlab gibi programların bize matematiksel anlamda problemlerin çözümünde yardımcı olduğundan daha önce bahsetmiştim .Fakat bu programlar dinamik termodinamik hesaplamalarında işmizi zorlaştırmakdır.Matlabte dinamik bir termodinamik bir hesaplama yapabilmeniz için , sıcaklığa bağlı değişen entalpi,entropi gibi değerlerinde sıcaklığa bağlı fonksiyonlarını Matlab içerisine girmeniz gerekiyor.

  Engineering Equation Solver işimizi burda kolaylaştırıyor. Program içerinde hesaplamalarda kullanabileceğiniz  malzeme özelliklerinden matematiksel fonkiyonlarına kadar  hertürlü hesaplarınızı kolaylaştırabilecek özellik program içerisine gömülmüş durumda . Bu hazır fonksiyonlar sayesinde sıcaklık ve basınç ile değişen malzeme özellikleri program tarafından hesaplanıyor ve işlerinizi kolaylaştırıyor. Bu özellik bize dinamik çözümler almamızı sağlıyor.Ayrıca kendi geliştirdiğimiz fonksiyonlarıda programa ekleyebiliyoruz.

  Programın temeli Newton Raphson metodu da göre çözüm uyguluyor. Yeni bir ekran dosya açtığınızda karşınıza beyaz bir sayfa gelecektir. Bu sayfaya denklemleri yerkeştiriyorsunuz. (Kullacanğız malzemeleri ve fonksiyonları program kütüphanesinden çekebiliyorsunuz).Newton Raphson yöntemi ile programın çözüme ulaşabilmesi için denklem sayısı ve bilinmeyen mikyarınızın birbirine eşit olması gerekiyor. Aksi durumda program size uyarı verecektir. Newton Raphson yönteminin temeli, hataların azaltılması yolu ile doğru çözüme gitme olduğundan  , program ilk değerleri kendisi atıyacaktır. Bu atamayı kendisi rastgele yapmaktadır. Eğer çok bilinmeyenli bir problemimiz varsa program çözüme ulaşırken ıraksıyabilir. Bu nedenle çok bilinmeyenli problemler de , ilk değerlerin tahmin edilebilir bir şekilde programa girilmesi bize zamandan tasarruf sağlıyacaktır.

  Program içersinden tablolar oluşturarak çeşitli varyasyonları tek bir şekilde çözdürebilir. Aldığınız sonuçlarınızı projeleriniz de kullanırken hiç zorlanmada grafiksel ve tablosal bir şekilde ister kendi formatında ister office formatlarında çıktı alabilirsiniz.

  Program hakkında kısa bilgi verdikten sonra, bir mühendis olarak programı hakkında yorum yapmak gerekirse . Program termodinamik hesaplamarı epey kolaylaştırıyor. Özellikle okulda aldığınız projeler de tablolar ile uğraşmadan direk program içerisindeki fonksiyonlar ile problemleri çözebiliyorsunuz. Ayrıca okullarda kullanılan birçok termodinamik ve akışkan kitaplarının soruları bu program vasıtası ile çözüldiğinden , derside uygulamalı bir şekilde bu program üzerinden yürütebiliyorsunuz.

  EES indirmek için tıkayınız

  Karşılaştığınız problemleri  forum bölümüne yapabilirsiniz. Beraber bu konulara çözüm bulmaya çalışırız.

  iyi çalışmalar

  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Bildir
  guest

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  10 Yorum
  Oldest
  Newest Most Voted
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Berkay Bahtsiz
  Berkay Bahtsiz
  Haz 4, 2016 11:02

  Merhaba öncelikle setup için çok teşekkür ederim fakat ben yüklemeyi beceremedim. ees.dft dosyasını tam nereye kopyalamam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Kar tanesi
  Kar tanesi
  Şub 15, 2018 10:20

  Yukledim calisiyor, cok tesekkurler. 32bit sanirim ama, 64bit windows 7 de de calisiyor. Ogrenciler icin buyuk kolaylik!

  hasan hüseyin acar
  hasan hüseyin acar
  Mar 16, 2019 14:58

  nasıl kullanacamkullanım klavuzu varmı

  ALİ FATİH YÜKSEL
  ALİ FATİH YÜKSEL
  Eyl 22, 2020 16:44

  Merhaba;
  EES kütüphanesinde bulunmayan bir akışkanla çalışma yapmak istiyorum. Çalışma yapmak istediğim akışkanı nasıl programın kütüphanesine ekleyebilirim.

  asia
  asia
  Mar 27, 2021 00:06

  Merhabalar mailim bu bana ulaşabilir misiniz [email protected]

  muratko98
  muratko98(@muratko)
  Haz 23, 2021 22:07
  Reply to  asia

  aynı sorunla karşı karşıyayım yardımcı olur musunuz?

  atsız
  atsız
  Tem 7, 2021 12:55
  Reply to  asia

  merhabalar, e mail adresizinize ulaşılmıyor. tekrar gönderme ihtimaliniz ya da başka bir adres verme ihtimaliniz var mı?

  Cansu Yağcı
  Cansu Yağcı
  Haz 29, 2021 13:32

  Merhaba bende kütüphanede bulamadığım akışkanı programa tanımlamak istiyorum. Bir çözüm bulduysanız bana da yardımcı olabilir misiniz?

  Mücahit
  Mücahit
  May 11, 2021 00:29

  merhaba link kırık ulaşamıyorum

  Cansu Yağcı
  Cansu Yağcı
  Haz 29, 2021 13:30

  Merhaba programda r245fa akışkanı nasıl tanımlanmış, yardımcı olabilir misiniz?