Von Mises Gerilmesi

  15363
  1

  Sonlu elemanlar analizlerinin sonuçlarını incelerken bir çok zaman Von mises gerilmesine bakarak karar verir ve analizlerimize bunlar üzerinden devam ederiz. Fakat Von misses gerilemesi bize her zaman doğru sonuçları vermez . Kısaca Von mises gerilmesinin tarifini yaparsak bunu daha iyi anlaya biliriz. Von mises gerilmesi çeşitli matematiksel kanıtlamalar yardımı ile elemanlar üzerinde oluşan gerilmelerin ve kayma gerilimlerin ortalamasıdır. Bunu formül ile ifade etmek istersek :

  şeklinde ifade edebiliriz. Bunu sözel olarak ifade edersekte eksenel gerilimlerin karelerinin toplamının yarısı artı her bir yüzeydeki kayma gerilmelerinin kareleri toplamının 3 ile çarpımının karekökü olarak ifade edebilirler.

  Eğer bir analiz sonucunu von mises gerilmeleri ile kontrol ediyorsanız , hesaplama yönteminden dolayı(karekök) bası ve çeki gerilmeleri göremezsiniz.Bu nedenle von mises gerilmelerini kontrolünü yaptıktan sonra bir mühendis olarak  hangi yöndeki gerilmelerin büyük olabileceğini düşünüyorsak o yöndeki gerilmeleri kontrol etmeli ve eğer von misestan büyükse bu gerilimler dikkate almalıyız.

  Kısaca özet geçersek Von mises gerilmeleri sadece bir ortalama değerdir ve bu ortalama değer bazen bizi yanıltabilir. Bu nedenle von mises gerilmesini oluşturan gerilmeleri tek tek kontrol etmemiz bizim için doğru karar vermemiz açısından yararlı olacaktır.

  5 2 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Bildir
  guest

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  1 Yorum
  Eskiler
  En Yeniler Beğenilenler
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Mehmet Ateş
  Mehmet Ateş
  May 5, 2016 18:28

  Merhabalar,
  Bilgilendirme için teşekkürler.
  Benim sorum burulma analizlerinde de analiz sonuçlarını gözlemlerken yine von mises’ı kullanmak doğru bir yaklaşım olur mu? Max shear ve ya tresca’yı kullanmak daha doğru olacağı düşüncesindeyim. Sizce ?