Ana Sayfa MSC Software MSC Adams MSC Adams 2014 Yenilikler

  MSC Adams 2014 Yenilikler

  1396
  0

  Mekanik sistemlerin efektif tasarımının ve testinin yapılması mühendislikler için zorlu bir süreç olmaktadır. Özellikle sonlu elemanlar ve katı cisimler dinamiği analizlerinin birbirleri ile etkileşiminin tam olarak yapılamaması, üretim sonrasında sistemlerin çok farklı davranışa sahip olmasına neden olabiliyor. Bu konun yazılımlarında eksikliğini fark eden Msc Software firması çıkardığı yeni versiyonda bu konuya büyük önem vermiştir. Adams 2014 versiyonu, sonlu elemanlar ile katı cisim dinamiği analizlerini birbirleri ile harmanlanarak kullanıcıya yeni bir bakış açısı  kazandırmıştır. Ayrıca Adams Car  ve Machinery’e gelen ek özelliklerde kullanıcıların işini kolaylaştıracak gibi duruyor. Şimdi isterseniz sırası ile bu yeniliklerin neler olduğu beraberce inceleyelim.

  Adams içerisinde daha önce ufak yer değiştirmeler için esnek modeller yapılabiliyordu. Adams 2014 versiyonu ile özellikle geometrik nonlineerliğe sahip olan parçalar esnek olarak modellenip daha hassas çözümler elde edilebilecektir. Yapılan testlerde program içerisine bu özelliğin eklenmesi sonucunda 8 saat olan model hazırlama sürecinin 30 dakikaya indirgeneceği Msc Software firması tarafından iddaa edilmektedir.

  Nonlineer olarak daha ayrıntılı çalışmak istiyor ve malzeme nonlineerliği benim için çok önemli diyorsanız o zaman yeni eklenen Marc programı ile eş zamanlı çalışımı kullanabilirsiniz. Msc  Marc programının sahip olduğu tüm nonlineer çözücü özellikler ile adams programını birleştirerek daha gerçeğe yakın modeller kurabilirsiniz.

  adams_2014_ilkaymeselicom_1

  Bildiğiniz gibi Adams Machinery modülü  geçtiğimiz yıllarda yayınlandı ve makina imalatında bulunan bir çok firma bu yazılımı kullanarak tasarımlarının simülasyonlarını hızlıca yapmaya başladı. Adams ile  basit olarak cam mekanizmaları modellenebiliyordu fakat bu işlemin daha hızlı yapılabilmesi için 2014 versiyonunda  Adams Machinery içerisine cam modülü eklendi. Böylelikle daha az kullanıcı çabası ile istenilen cam profilinin modellere eklenmesi sağlanması amaçlanmıştır.

  Diğer bir yenilik ise Adams Car için gelmiştir. Tasarladığımız araçların devrilme analizlerini Adams kullanarak yapabiliyoruz. Bu versiyonda yenilik olarak  3 farklı zemin özelliği ile bu analizler yapabileceğiz. Böylelikle zemin değişmesi ile ortaya çıkabilecek durumlar incelenebilecektir. Yeni zeminleri toprak,kum ve helezon olarak belirtebiliriz.

  adams_2014_ilkaymeselicom_2

  Adams Car için gelen diğer bir yenilik, sonuçların incelenmesi sırasında kullanıcının işini kolaylaştıracağa benziyor. Ftire bilindiği üzere Adams car içerisinde lastiklerin modellenmesi için kullanılan bir araç. Adams 2014 sürümü ile Ftire kontak kuvvetlerinin ve lastik deformasyonlarının animasyonları yapılabilecektir.

  adams_2014_ilkaymeselicom_3

  Araç performans ve yol tutuş testleri gün geçtikçe kendini geliştiriyor ve daha iyi test sonuçları elde ediyoruz. Bu sonuçlara paralel olarak  testlerin sanal olarak koşturulması için bilgisayar ortamında modellenen aracın test datalarına göre kontrol edilmesi gerekmektedir. Adams 2014  SmartDriver üzerinde yapılan iyileştirmeler ile artık istenilen hızlara daha yumuşak gaz açıklığı ve fren sinyalleri ile ulaşılıp , test datalarına daha yakın koşullarda simülasyonlar yapılacaktır. Ayrıca 2014 ile birlikte geri geri sürüşlerin kontrolü için otomatik vites eklemesi ve hız profillerinin interpolasyonun yapılması gibi birçok özellik SmartDriver’a eklenmiştir.

  Daha fazlası için

  [youtube 4FLCFDamomU#t=918]

  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Bildir
  guest

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments