Ana Sayfa Programlar Matlab & Simulink Matlab ile Simulasyon Verilerinin Görselleştirilmesi

Matlab ile Simulasyon Verilerinin Görselleştirilmesi

3676
0

Matlab – Simulink yazılımı içerisinde farklı fiziksel sistemlerinin modellemeleri yapılıp, daha sonrasında bu modellerin farklı sınır koşulları için çözümlerini  inceliyoruz. Fakat bu sonuçların incelenmesi sırasında seçeceğimiz yöntemler, sonuçların doğru yorumlanması için oldukça önemli. Bu yazı içerisinde sizlere aldığınız sonuçları nasıl görselleştirip inceleyebileceğiniz hakkında bilgi vereceğim.

Sinyal Değerinin Anlık Gösterilmesi

Simulink içerisinde oluşturulan modellerin koşturulması sırasında, sinyal üzerinden akan değerin simulasyon sırasında gözlenilmesi özellikle hata ayıklama için çok uygun bir yöntemdir.Herhangi bir sinyal üzerinde sağ tıklanarak bu özellik açılabilir.

Scope  ve Diğer Gösterim Araçları

Eğer simulasyon içerindeki bir değerin anlık olarak değil zamana bağlı olarak nasıl değiştiğini görmek istiyorusanız , Simulink içerisinde Scope bloğu kullanmanız gerekmektedir. Böylelikle simulasyon boyunca incelemek istediğiniz verinin nasıl değiştiği grafikler ile görselleştirebilirsiniz.

scope_analizsimulasyoncom

Dashboard Blok Kütüphanesi

Model oluşturma aşamasında, modelin çıktılarının bir arayüz vasıtası ile kullanıcıya gösterilmesi, hata bazı değerlerin yine bu arayüz üzerinden değiştirilebilmesi kullanım açısından kolaylık sağlamaktadır. Dashboard blok kütüphanesi vasıtası ile bu tip arayüz oluşturabilirsiniz.

dashboard_analizsimulasyoncom

Oluşturacağınız arayüzler vasıtası ile sanki bir sistemin kontrol ünitesi kullanıyormuş gibi modeliniz üzerinde değişikler yapıp, bu değişikliklerinin sonuçlarının yine aynı kontrol ünitesinden inceleyebileceksiniz.

dashboard_analizsimulasyoncom_2

Simulation Data Inspector – Birden Fazla Simulasyon Sonucunun Görselleştirmesi

Simulink modelinizi oluşturdunuz ve model üzerinden bazı parametreleri değiştirerek, aynı model için farklı sonuçlar elde ettiniz. Bu sonuçları karşılaştırarak incelemek için Simullink Data Inspector’ı kullanabilirsiniz.

ınspector_analizsimulasyoncom

MATLAB Grafikleri

Birçok Simulink görselleştirme aracı sonuçların zaman yada frekans alanında incelenmesini sağlamaktadır. Sonuçların farklı bir alanda incelenmesini istiyorsak, sonuçları Matlab’ın grafik kütüphanesi kullanılarak görselleştirebiliriz.

matlab_grafik_analizsimulasyoncom

Özelleşmiş Görselleştirme Araçları

Şimdiye kadar bahsedilen görselleştirme araçları genel modelleme uygulamaları için kullanılmaktadır. Matlab-Simulink içerisinde özelleşmiş görselleştirme araçları da bulunmaktadır. Örneğin, Simulink Real-Time™  kütüphanesi ile amaç makina üzerinde yapılacak bir uygulamanın sonuçları host makina üzerinde görselleştirilebilir ve parametreleri ayarlayabilir.

realtime_analizsimulasyoncom

Oluşturduğunuz bir kontrol sisteminin bode cevabı ile ilgili grafikleri Simulink Control Design kütüphanesi ile oluşturabilirsiniz.

bode_analizsimulasyoncom

Ayrıca elde ettiğiniz sonuçların 3 boyutlu bir ortamda görselleştirilerek daha iyi anlanabilmesini istiyorsanız, Simulink içerisindeki SimMechanics™, Aerospace Blockset™ with FlightGear, ve Simulink 3D Animation™ kütüphaneleri kullanılabilir.

3d_matlab_analizsimulasyoncom
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments