HyperMorph

  768
  0

  Hypermesh’in bize mesh konusunda ne kadar yardımcı olduğundan daha önce bahsetmiş .Diğer programlara nazaran güzel arayüzü olan hypermesh ile mesh atmak daha az bir vaktimizi alıyor ve sınır şartlarını verme aşamasına daha hızlı bir şekilde geçebiliyoruz. Bugün size hypermesh içerisindeki ,mesh atıldıktan sonra mesh üzerinde değişikler yapmamızı sağlayan hypermorph hakkında bilgi vereceğim.

  Bildiğiniz gibi sonlu elemanlarda çoğunlukla amaç, sistem üzerindeki eksik noktaları görmek ve müdahale ederek optimum değerlerde sonuçlar elde etmektir. Yani analizlerin defalarca tekrarlanması ve sisteme çeşitli müdahaleler ile optimum değerlerin elde edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler sırasında genellikle mesh üzerinde değişiklik yapmamız gerekmektedir. Bunun için Cad datasını Solidworks benzeri bir ortamda değiştirmek , ona tekrardan mesh atmak işlerimizi çok zorlaştırmakdır. Hypermorph bize hypermesh içerisnde bir Cad datası gibi meshimiz üzerinde değişiklik yapmamızı sağlamakta ve en hızlı bir şekilde çözüm almamızı sağlamaktadır.

  Morphing teknolojisi ile model üzerinde yapılacak olan tasarım değişiklikleri elemanlar üzerinden gerçekleştirilebilir. Bu şekilde CAD ortamına geri dönüp değişikliklerin yapılması ve modelin tekrar import edilerek yeniden mesh yaratılması süreci ortadan kalkar.

  HyperMorph, sonlu eleman meshi üzerinde kullanıcıların isteklerine göre kolay ve hızlı bir şekilde şekil değişiklikleri yapmasına imkan tanıyan HyperMesh aracıdır.

  HyperMorph aşağıdaki başlıklarda belirtilen işlemleri gerçekleştirerek tasarım ve mühendislik maliyetlerini azaltır:

  • Tekrar mesh yapmadan hızlı bir şekilde mesh şekil değişikliği yapılması
  • Var olan mesh yapısının kolayca yeni geometriye uygun hale getirilmesi
  • Optimizasyon çalışmaları için şekil değişikliklerinin otomatik olarak tasarım değişkeni olarak tanımlanması.
  • HyperMorph kullanılarak şekil değişikliği yapılan mesh üzerinden doğrudan yeni geometrinin yaratılması.
  • Eleman kalitesinin korunması
  • En çok kullanılan sonlu eleman çözücülerini desteklemesi.
  0 0 votes
  Article Rating
  Subscribe
  Bildir
  guest

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  View all comments