Ana Sayfa Teorik Bilgiler Katı Cisimler Mekaniği Doğrusalsızlık (Nonlineerlik- Nonlineerlik Kaynakları)

Doğrusalsızlık (Nonlineerlik- Nonlineerlik Kaynakları)

3701
2

Yapısal mekanik simülasyonlarında üç tip doğrusalsızlık kaynağı vardır:

  • Malzemeye ait doğrusalsızlık (material nonlinearity)
  • Sınır koşullarına ait doğrusalsızlık (boundary nonlinearity) 
  • Geometrik doğrusalsızlık (Geometric nonlinearity)

Malzeme doğrusalsızlığı

Pek çok metal düşük zorlanma (strain) değerlerinde lineer elastik karaktere sahiptir ve malzemenin direngenliği olan Elastisite Modülü veya Young Modülü sabittir. Ancak yüksek gerilme (ve zorlanma) değerlerinde, metaller doğrusal olmayan (nonlinear) bir eğilim göstermeye başlar ve plastisite olarak adlandırılan inelastik bir davranışa sahip olur.

A01

Kauçuk malzemeler ise yükleme durumunda nonlineer davranış göstermelerine karşın, yük kalktığında elastik malzeme özelliği gösterirler.

a02

Sınır koşulları doğrusalsızlığı

Sınır koşulları nonlineerliği analiz boyunca sınır koşulları değişiyorsa meydana gelir. Aşağıdaki şekilde ankastre kirişi göz önüne alalım:

a03

Ankastre kiriş yük altında mesnete çarpana kadar çökmeye devam eder. Düşey yöndeki çökme, kirişin ucu mesnete çarpana kadar eğer şekil değiştirmeler küçük ise yük ile doğru orantılıdır. Mesnete çarptığı anda kirşin ucundaki sınır koşulları farklıdır. Bu uçtaki düşey yöndeki çökme engellendiği için artık kirişin yüke cevabı lineer değildir

Geometrik doğrusalsızlık

Bu durum analiz esnasında modelin geometrisinde meydana gelen değişiklikler ile ilgilidir. Geometrik nonlineerlik, yer değiştirmelerin şiddeti yapının cevabını etkilediği durumlarda oluşur.

Buna,

– Büyük deformasyonlar ve rotasyonlar

– Başlangıç gerilmeleri gibi sayabileceğimiz durumlar neden olabilir.

Ankastre kirişi göz önüne alalım. Eğer uçta meydana gelen çökme küçük ise analiz lineer olarak kabul edilebilir. Ancak deformasyonlar büyüdüğünde, yapının şekli ve dolayısıyla direngenliği (stiffness)  değişir. Ayrıca yük, kirişe dik kalmaz.

A04

DOĞRUSAL OLMAYAN ANALİZLERİN ÇÖZÜM YÖNTEMLERİ

A06

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

2 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Aydın Kuntay
Aydın Kuntay
Oca 21, 2015 11:38

Güzel bir Türkçe giriş yazısı olmuş. Teşekkürler. Acaba Nonlinear için daha uygun bir Türkçe terim bulabilir miyiz? Ben genelde “doğrusal olmayan” şeklinde söylüyorum ama bunun çok uygun olduğunu düşünmüyorum. Eskie Türkçe olsa başına na ekleyip hallederdik. Natamam, namahrem gibi.