Ana Sayfa Programlar Engineering Equation Solver Engineering Equation Solver-EES

Engineering Equation Solver-EES

15237
3

Matcad ve Matlab gibi programların bize matematiksel anlamda problemlerin çözümünde yardımcı olduğundan daha önce bahsetmiştim .Fakat bu programlar dinamik termodinamik hesaplamalarında işmizi zorlaştırmakdır.Matlabte dinamik bir termodinamik bir hesaplama yapabilmeniz için , sıcaklığa bağlı değişen entalpi,entropi gibi değerlerinde sıcaklığa bağlı fonksiyonlarını Matlab içerisine girmeniz gerekiyor.

Engineering Equation Solver işimizi burda kolaylaştırıyor. Program içerinde hesaplamalarda kullanabileceğiniz  malzeme özelliklerinden matematiksel fonkiyonlarına kadar  hertürlü hesaplarınızı kolaylaştırabilecek özellik program içerisine gömülmüş durumda . Bu hazır fonksiyonlar sayesinde sıcaklık ve basınç ile değişen malzeme özellikleri program tarafından hesaplanıyor ve işlerinizi kolaylaştırıyor. Bu özellik bize dinamik çözümler almamızı sağlıyor.Ayrıca kendi geliştirdiğimiz fonksiyonlarıda programa ekleyebiliyoruz.

Programın temeli Newton Raphson metodu da göre çözüm uyguluyor. Yeni bir ekran dosya açtığınızda karşınıza beyaz bir sayfa gelecektir. Bu sayfaya denklemleri yerkeştiriyorsunuz. (Kullacanğız malzemeleri ve fonksiyonları program kütüphanesinden çekebiliyorsunuz).Newton Raphson yöntemi ile programın çözüme ulaşabilmesi için denklem sayısı ve bilinmeyen mikyarınızın birbirine eşit olması gerekiyor. Aksi durumda program size uyarı verecektir. Newton Raphson yönteminin temeli, hataların azaltılması yolu ile doğru çözüme gitme olduğundan  , program ilk değerleri kendisi atıyacaktır. Bu atamayı kendisi rastgele yapmaktadır. Eğer çok bilinmeyenli bir problemimiz varsa program çözüme ulaşırken ıraksıyabilir. Bu nedenle çok bilinmeyenli problemler de , ilk değerlerin tahmin edilebilir bir şekilde programa girilmesi bize zamandan tasarruf sağlıyacaktır.

Program içersinden tablolar oluşturarak çeşitli varyasyonları tek bir şekilde çözdürebilir. Aldığınız sonuçlarınızı projeleriniz de kullanırken hiç zorlanmada grafiksel ve tablosal bir şekilde ister kendi formatında ister office formatlarında çıktı alabilirsiniz.

Program hakkında kısa bilgi verdikten sonra, bir mühendis olarak programı hakkında yorum yapmak gerekirse . Program termodinamik hesaplamarı epey kolaylaştırıyor. Özellikle okulda aldığınız projeler de tablolar ile uğraşmadan direk program içerisindeki fonksiyonlar ile problemleri çözebiliyorsunuz. Ayrıca okullarda kullanılan birçok termodinamik ve akışkan kitaplarının soruları bu program vasıtası ile çözüldiğinden , derside uygulamalı bir şekilde bu program üzerinden yürütebiliyorsunuz.

EES indirmek için tıkayınız

Karşılaştığınız problemleri  forum bölümüne yapabilirsiniz. Beraber bu konulara çözüm bulmaya çalışırız.

iyi çalışmalar

3
Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Berkay Bahtsiz
Ziyaretçi
Berkay Bahtsiz

Merhaba öncelikle setup için çok teşekkür ederim fakat ben yüklemeyi beceremedim. ees.dft dosyasını tam nereye kopyalamam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Kar tanesi
Ziyaretçi
Kar tanesi

Yukledim calisiyor, cok tesekkurler. 32bit sanirim ama, 64bit windows 7 de de calisiyor. Ogrenciler icin buyuk kolaylik!

hasan hüseyin acar
Ziyaretçi
hasan hüseyin acar

nasıl kullanacamkullanım klavuzu varmı