Ana Sayfa Otomotiv Araç Dinamiği Ackermann Yönlendirme Geometrisi

Ackermann Yönlendirme Geometrisi

2490
1

Ackermann yönlendirme geometrisi, genel olarak tekerlek üzerinde statik olarak tanımlı olan toe  açısının dinamik olarak değişmesini sağlar.Yani diğer bir değişle ilgili geometriye sahip olan bir vasıtanın dış tekerleği x kadar dönüyorsa iç tekerleği y (y>x) kadar dönmektedir.Bu şekilde bir şeyin yapılmasının temel nedeni iç  ve dış tekerleğin dönüş sırasında farklı hızlarda olmasıdır.  Eğer bu geometri olmasaydı, yani iç ve dış tekerlekler  aynı açılarda dönüştürülseydi. İç tekerlek dönmesi gereken daire ile aynı yönde olamayacak ve iç tekerlek üzerinde daha çok slip meydana gelerek lastik daha çabuk aşınacaktır. Ayrıca iç tekerleğin  yer ile olan tutunması azalacaktır.

ackemann-yönlendirma-geometrisi-150x150 Ackermann Yönlendirme Geometrisi
İç ve Dış Tekerleğin Farklı Yarı Çağlarda Dönmesi

Dönüş sırasında tekerleklerin birbirine göre farklı miktarlarda döndürülmesi , aralarında bazı açılar verilmiş olan geometrik yapılar ile gerçekleştirilmektedir.  Bununla ilgili formülleri teorik bilgiler önümüzdeki günlerde analizsimulasyon.com üzerinden paylaşılacaktır.

ackerman_steering_principle_angles Ackermann Yönlendirme Geometrisi
Ackermann Yönlendirme Açıları

Gerçek Ackerman Açısı

ackerman_steering_principle_true Ackermann Yönlendirme Geometrisi

Gerçek ackerman açısı sağdaki resimde de görüldüğü üzere kingpin üzerinde bulunan tie rodların birbiri arasında açı verimesidir.  Bu açı belirlenirken tierodların kesişimleri arka aksackerman_steering_principle_true_wheel Ackermann Yönlendirme Geometrisiın ortası olmasına dikkat edilir. Bu şekilde verilen bir  açı ile iç tekerlekte (sağda  görüldüğü gibi )hiç bir Toe açısı değişimi meydana gelmez ve izlemesi gereken daireyi izler.

Fazla verilen Ackerman Açısı

ackerman_steering_principle_more Ackermann Yönlendirme Geometrisi

Eğer tie rodların uzantıları solda görüldüğü gibi arka aksın önünde kesişirse, fazladan ackerman açısı verilmiştir denilebilir. Bu şekilde bir ackerman açısı  verildiğinde iç ackerman_steering_principle_more_wheel Ackermann Yönlendirme Geometrisitekerlek izlemesi gereken daireden daha küçük bir daireyi izlemeye çalışır ve tekerlek üzerinde aracı döndürmeye yönelik daha fazla kuvvet oluşur.

Daha Az Verilen Ackerman Açısı

ackerman_steering_principle_less_wheel Ackermann Yönlendirme Geometrisi

ackerman_steering_principle_less Ackermann Yönlendirme Geometrisi

Araç tasarımı sırasında ackerman açısı ideal olandan daha az verilebilir. Böylelikle tie rodların kesişimleri arka aksın dahada  gerisinde gerçekleşir. Sağdaki resimde de görüldüğü gibi lastik bu şekilde verilmiş olan bir ackerman açısında izlemesi gereken daireden daha büyük bir daire izlemeye çalışır ve aracın dönüş kabiliyeti düşer. İç tekerlek üzeride toe in açısı oluşur.


YouTube Direkt

1
Kimler Neler Demiş?

avatar

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Fahri AYDEMİR
Ziyaretçi
Fahri AYDEMİR

İlkay Bey merhaba ;
Teknik Yazılarınızı zevkle okuyup takip ediyorum .
Ackerman prensibini teknik olarak biraz daha derinleştirmeniz mümkünmü .
İyi çalışmalar…